Hummer Forums by Elcova  
Forums - Home
Source Decals

Source Motors
Custom. Accessories.

H2 Accessories
H3 Accessories
Other Vehicles

H2 Source

H2 Member Photos
H2 Owners Map
H2 Classifieds
H2 Photo Gallery
SUT Photo Gallery
H2 Details

H2 Club

Chapters
Application

H3 Source

H3 Member Photos
H3 Classifieds
H3 Photo Gallery
H3 Owners Map
H3 Details
H3T Concept

H1 Source

H1 Member Photos
H1 Classifieds
H1 Photo Gallery
H1 Details

General Info

Hummer Dealers
Contact
Advertise

Sponsored Ads
















 


Source Motors - custom. accessories.


Go Back   Hummer Forums by Elcova > Hummer H3 Discussion Forums > Technical Discussion and Customizing your H3

 
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
  #19  
Old 07-25-2008, 08:46 AM
jersey jersey is offline
Hummer Veteran
 
Join Date: Jul 2008
Location: Jersey Shore
Posts: 62
jersey is on a distinguished road
Default Re: Under bumper Hitch options

I buy my CA40G direct from the co's website. I get a quart at $35. + about $7 shipping. In my H3 I use 1.5oz of product. So 1 quart is enough to treat 21 fillups from empty. So its costing me $2 of product per tankfull. That $2 is netting me what about 75 miles per tankful. You dont need to be a math whiz to see the savings are tremendous.

Its important to note that your "style" of driving likely differs from mine. In the 74 miles one way that I drive I face just 2 small hills to and from work, the rest is virtually flat. I leave for work @ non-rush hour times. I drive only at the posted speed limits having seen first hand through loss of life and thousands of tickets on the Jersey Highways what happens to those who dont. And I almost never pass anyone driving slightly slower than me, instead I just slow a little too and mellow out behind them til they turn off ahead at some point.
I'm never really in a rush.

That said you may not see the gains I have, but you'll certainly do MUCH better than you're doing now. If you buy the product by the gallon instead of by the quart it'll cost you less (only $28.75 per qt.) I only have the 2 vehicles, and I only go to work twice a week (Fire Dept.), so 1 qt. is plenty for me, but if your household has more vehicles, or more travelling to do, a gallon at $115. is a bargain. Or maybe split it with a neighbor/relative?

I stand by my testimonial of the product. It does EXACTLY what it claims to do and in some cases works even better!

Points of fact:

I don't work for the company, I'm not a sales person, I don't get discounts for referrals or any compensation whatsoever for mentioning the product. I'm a customer and have been for over a year and unless someone makes a better product I will continue to be a customer for ever.
Reply With Quote
 


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +1. The time now is 07:08 AM.


Powered by vBulletin Version 3.0.7
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.